دوره MBA در کلاس جهانی: انتخابی مناسب داشته باشید

3195-MBA-ARYANA

 

چه هدف شما این باشد که تبدیل به یک کارآفرین شوید یا مدیر ارشد یک شرکت، باید بدانید که تمام رهبران تجاری آینده باید از یک پیش­ زمینه بین­ المللی برخوردار باشند. در ادامه  به این خواهیم پرداخت که یک برنامه تحصیلی MBA در کلاس جهانی باید چگونه باشد.

اقتصاددانان، مدیران، و اساتید دانشکده­های کسب و کار دیگر نمی­توانند آثار اقتصادی عظیمی که وقایع بین­المللی بر دنیای کسب و کار به جا می­گذارد را نادیده انگارند.

شرکت­های ژاپنی نظیر تویوتا(TM) و سونی (SNE) به دنبال فجایع اخیر در ژاپن مجبور به کاهش تولید خود شده­ اند و همین امر کمبود قطعات خودرو و محصولات الکترونیکی در سراسر جهان را موجب شده است. ناآرامی­ها در بحرین، سوریه و لیبی نیز موجب بالا رفتن نجومی قیمت نفت و گاز در ایالات متحده شده و روند بازسازی اقتصادی و اطمینان مصرف­ کننده را به خطر انداخته است. البته از سوی دیگر، هفته­ای (یا گاهی اوقات روزی) سپری نمی­شود که در مورد آخرین تحولات اقتصادی کشورهای BRIC (برزیل، روسیه، هند و چین) که قدرت­های اقتصادی در حال ظهور (یا شاید بهتر است بگوییم ظهور­یافته) هستند سخنی به میان نیاید.

شکی نیست که در طول حیات حرفه­ای شما اقتصادهای دنیا بیش از پیش با یکدیگر پیوند خواهند خورد؛ در این صورت به عنوان یک مدیر جهانی چگونه به استقبال چالش­های دنیای پیش رو خواهید رفت؟

چه آرزوی شما این باشدکه تبدیل به یک کارآفرین شوید یا مدیر ارشد یکی از ۵۰۰ شرکت برتر شوید و جدا از این که در کدام صنعت مشغول به فعالیت باشید، احتمالا نیاز به طی کردن دوره­های آموزشی مدیریت خواهید داشت تا شما را برای برتری­جویی در برابر رقبا در این الگوی اقتصادی نوین آماده و مهیا سازد.

آیا این بدان معناست که باید تحصیلات MBA خود را در خارج از کشور بگذرانید؟

لزوما خیر، بلکه به این معناست که محل تحصیل شماچه در آمریکا، اروپا و یا آسیا باشد بهتر است هر دوره آموزشی که قصد شرکت درآن دارید را به دقت مورد ارزیابی قرار دهید تا مطمئن شوید در خصوص موضوع جهانی­سازی و رشد و تکامل اقتصاد بین­الملل از غافله عقب نخواهید ماند.

دانشکده های کسب وکار رویکردهای مختلفی نسبت به این چالش­ها دارند. پس در انتخاب یک دوره تحصیلی باید چهار عامل زیر را مد نظر قرار داد:

۱٫ ساختار کلاس MBA

برای موفقیت در یک بازار جهانی، مدیران آینده باید قابلیت همکاری با گروه­های مختلف و نامتناجس و رهبری آنها را در خود پرورش دهند. پیش از حضور در یک دانشکده حتما ترکیب دانشجویان آن را بررسی نمایید.

برای مثال، در مورد دانشکده­های بازرگانی آمریکا می­توان گفت باید کلاس­های بین­المللی به شکلی برگزار شوند که در آن دانشجویان با پیش­زمینه­های گوناگون و علائق مختلف حضور داشته باشند.

در عین حال باید توجه داشت که بسیاری از دانشکده­های بین­المللی مدعی برگزاری دوره­های بین­الملی هستند، اما نگاهی به کلاس­های آنها نشان می­دهد که دانشجویان یکدستی در آن حضور دارند. هرچند حضور در یک جمع متنوع و مختلف ممکن است با چالش همراه باشد، اما ضرورت آن به­منطور آماده ساختن شما برای آینده غیرقابل انکار است.

۲٫ مطالعات موردی جهانی

دست­یابی به درکی عمیق از نظریه­ها و مفاهیم پایه مدیریت ضروری است، اما دنیای واقعی محل بحث در خصوص نظریه­های پیچیده نیست. مطالعه مسائل تجاری واقعی و بینش­های ناشی از مطالعات موردی باید جزئی اصلی از برنامه آموزشی و تحصیلی شما باشد.

نگاهی دقیق به دروس برنامه تحصیلی داشته باشید تا مطمئن شوید مطالعات موردی که بر مسائل جهانی مرتبط و به­روز نظیر تجارت بین­الملل، هزینه­های کار، تنش­های مربوط به محدودیت منابع طبیعی و رفتار سازمانی در میان فرهنگ­های مختلف تمرکز دارند در آن گنجانده شده است. مطالعات موردی با نگاهی جهانی جزئی اصلی از آموزش موثر مدیریت محسوب شده و شما را آماده می­ سازند تا مانند یک مدیر جهانی بیندیشید و عمل نمایید.

۳٫ مطالعات میدانی در سطح جهانی

خود را درگیر پروژه­هایی نمایید که به شما این فرصت را می­دهند تا نظریه­ هایی را که در کلاس درس فرا گرفته­اید در یک سازمان واقعی به بوته آزمایش گذارید.

بسیاری از برنامه­ های تحصیلی MBA فرصت­های منحصربه­ فردی را برای شرکت در پروژه­های بین­المللی ارائه می­دهند که طی آن دانشجویان بخشی از طول ترم تحصیلی خود را نزد مدیران بین­الملی سپری می­کنند و یا در بسیاری از موارد به خارج از کشور عزیمت کرده و با یک تیم مدیریتی به همکاری می­پردازند.

مطالعات میدانی حس کار در یک حیطه جهانی را به شما می­دهند که مشابه آن از مطالعه یک کتاب یا حضور در یک جلسه سخنرانی قابل دریافت نیست. به دنبال دانشکده­های بازرگانی با اساتیدی باشید که پیوسته از شرکت در پروژه­های بین­المللی حمایت می­کنند، زیرا حضور در شرکت­های بین­ المللی تا حد زیادی به روابط اساتید و مدیران دانشکده با آن شرکت­ها و خواست و علاقه آنها به استفاده از آن روابط برای تقویت آموزش مدیریت بین­المللی به شما بستگی دارد.

۴٫ دوره­ های تفصیلی بلند­مدت

در حالی که اکنون تقریبا تمامی دانشکده­های کسب وکار برنامه­های آموزشی یک هفته­ای در خارج از کشور برگزار می­کنند، شما باید به دنبال دانشکده­هایی باشید که فرصت­های بین­المللی بلند­مدتی نیز در اختیار شما قرار می­دهند تا دیدگاه جهانی عمیق­تری به دست آورید.

به خاطر داشته باشید که مطالعه در خارج از کشور به خودی خود به معنای کسب تجربه و آموزش بین­المللی نیست. ممکن است شما در یک مدرسه کسب و کار در انگلیس یا اسپانیا حاضر شوید وبا این وجود بیشتر همکلاسی­های شما اهل آمریکا و کشورهای غربی باشند که تجربه بین­المللی حاصل از حضور در چنین محیطی نسبت به بسیاری از دانشکده­های آمریکایی کمتر است. بهتر آنست که مولفه­های جهانی این دوره­های تحصیلی بلندمدت مد نظر قرار گیرد، نه فقط محل برگزاری دوره.

مدرسه های کسب و کار در سراسر دنیا بیش از پیش به این موضوع پی برده­اند که برای تاکید بر ماهیت بین­المللی دوره­های تحصیلی باید رویکرد خود را تغییر دهند، اما سرعت طی این فرایند تغییر در میان دانشکده­ها بسیار متفاوت است. پس خوب تحقیق کنید و دانشکده­ای را برگزینید که تغییر و تحول در آن با چشم­اندار اقتصاد جهانی همگام باشد.

شاون اوکانر

منبع: www.fortune.com