آیا برای استراتژی‌های رشد خود رهبران مناسبی در اختیار دارید؟

3095-Growth strategies-aryana

آیا میان رشد و ویژگی‌های رهبری خاص ارتباطی هست؟ این سوال با استفاده از ترکیب اطلاعات دو پایگاه پژوهشی منحصر‌به‌فرد پاسخ داده شده است: پایگاه اطلاعاتی مک‌کنزی با اطلاعاتی راجع به عملکرد رشد بیش از ۷۰۰ شرکت و پایگاه پژوهشی شرکت بین‌المللی اگون زندر که شامل اطلاعاتی دربارۀ عملکرد بیش از ۱۰۰٫۰۰۰ مدیر اجرایی ارشد می‌شود. هم‌پوشانی بین دو پایگاه اطلاعاتی؛ گروهی از ۵۵۶۰ مدیر اجرایی، در ۴۷ شرکت از صنایع مختلف؛ امکان بررسی دقیق رابطۀ بین توانایی‌های رهبری و رشد درآمد سالیانه را فراهم آورده است. پژوهشگران مک‌کنزی دریافته‌اند که کیفیت رهبری از نقش حیاتی در رشد برخوردار است. اکثر شرکت‌ها به اندازۀ کافی رهبران کارآمد ندارند، و بعضی از قابلیت‌ها برای استراتژی‌های رشد از بقیه مهم‌تر هستند. شرکت‌هایی که مسیر رشدشان را می‌دانند می‌توانند از این یافته‌ها برای پرورش مهارت‌های مناسب در مدیران اجرایی رده‌بالای خود استفاده کنند.

رهبران عالی کمیاب هستند اما وجودشان بسیار حیاتی است

تعداد رهبران عالی کم بوده و به راحتی یافت نمی شوند. تنها یک درصد از مدیران اجرایی در نمونۀ پژوهشی مک‌کنزی به نمرۀ توانمندی متوسط ۶ یا ۷ از ۷ دست یافته‌اند و فقط ۱۰ درصد نمرۀ میانگین بالاتر از ۵ داشتند.

این موضوع خود چالشی برای شرکت‌های رشدمحور است؛ چرا که ظاهراً رهبران با نمرۀ توانایی بالا می‌توانند تفاوت ایجاد کنند: پژوهش مک‌کنزی نشان می‌دهد آن دسته از مدیران اجرایی که در یک چهارم بالای طبقه‌بندی رشد درآمد سالیانه قرار دارند، از هم‌طرازان خود در یک چهارم پایین طبقه‌بندی رشد درآمد سالیانه، نمرۀ بیشتری گرفتند. در بررسی همۀ شرکت‌ها نیز، مدیران شرکت‌های با سطح عملکرد بالا از مدیران شرکت‌های با سطح عملکرد پایین نمرۀ بالاتری به‌دست آوردند.

به همین ترتیب، شرکت‌هایی که در آنها تیم‌های سطح بالا، به عنوان یک کل، در توانایی‌های رهبری مختلف نمرۀ خوبی داشتند (یعنی ۶ یا ۷)، همان کسانی بودند که شرکت‌شان رشد عایدی بالایی هم داشت. از سویی، هیچ‌گونه ارتباط معناداری میان رشد عایدی و گروه‌های با رهبری استوار اما معمولی وجود ندارد.

از آنجایی که در پژوهش مک‌کنزی، درصد کمی از مدیران اجرایی نمره‌ای بالاتر از متوسط در تمام قابلیت‌ها داشتند، برای شروع سریع رشد، جست‌و‌جوی افراد همه فن حریف قماری پرریسکی خواهد بود. رویکرد دیگر این است که شرکت‌ها توانایی‌های خاصی را در ارتباط با رشد در تیم‌هایشان پرورش دهند یا استعدادهای جدیدی را با توانایی‌های مورد‌نیاز بیابند.

تمرکز بر مشتری در وهلۀ اول

تحلیل‌ها نشان می‌دهد اگر شرکت شما به دنبال سکوی پرشی برای بهبود عملکرد است، یک قابلیت می‌تواند بزرگترین ثمرات را به همراه داشته باشد و آن قابلیت تاثیرگذاری بر خواست مشتری است. شرکت‌هایی که برخی از مدیران اجرایی‌شان نمره‌های عالی ۶ و ۷ در این توانایی گرفته‌اند، رشد برتر و بی‌وقفه‌ای را داشته‌اند.

یافته‌های مک‌کنزی نشان می‌دهد شرکت‌هایی که حداقل ۱۹ درصد مدیران اجرایی ارشدشان در تاثیرگذاری بر خواست مشتری عملکرد خوبی داشته‌اند، همان‌هایی هستند که احتمال دارد رشد عایدی بالای متوسط داشته باشند. برای اینکه شرکتی رشد مناسب و چشم‌گیری داشته باشد حداقل ۴۰ درصد مدیران ارشد باید در تاثیرگذاری بر خواست مشتری مهارت داشته باشند. در نتیجه لزومی ندارد تمام رهبران سازمان در این قابلیت جایگاه ویژه‌ای داشته باشند، اما هنگامی‌که تعداد زیادی از مدیران این قابلیت را داشته باشند، تاثیر بر رشد چشم‌گیر خواهد بود.

متناسب‌ساختن استراتژی سازمان در جذب استعدادها با ملاک‌های رشد

بیشتر شرکت‌های بزرگ مسلما فقط یک استراتژی رشد ندارند؛ بلکه بر گستره‌ای از رویکردها تکیه می‌کنند که متناسب با بخش کسب‌و‌کار و شرایط تغییر می‌کنند. گاهی مدیران اجرایی بر کسب سود تاکید بیشتری دارند و گاهی بر گرفتن سهم رقبا تمرکز می‌کنند. تحلیل‌های مک‌کنزی نشان می‌دهد نرخ رشد بالا برای این استراتژی‌های متفاوت، با قابلیت‌های رهبری در مدیران سطوح مختلف سازمانی مرتبط است.

رشد سبد کسب‌وکارهای شرکت در نظر بگیرید که از رشد بازار در گسترۀ بخش‌های مختلف کسب‌و‌کارهای موجود در شرکت نشات می‌گیرد. مدیران ارشد برای پیشبرد این نوع رشد، باید یک استراتژی را در سراسر سازمان اجرا کنند. مدیران ارشد در شرکت‌های یک‌چهارم بالای طبقه‌بندی رشد سالیانه، در قابلیت رهبری پویای افراد و سازمان رتبۀ بالایی به دست آوردند. این قابلیت‌ها شامل موارد ذیل هستن: پرورش توانمندی‌های سازمانی، رهبری تغییر و رهبری تیمی.

در شرکت‌هایی که در یک‌چهارم بالایی طبقه‌بندی رشد عایدی‌های سالیانه بر مبنای ادغام و تملیک قرار دارند، تیم‌هایی با رهبری سطح بالا وجود دارند که در گسترۀ وسیعی از مهارت‌ها عالی عمل کرده‌اند. اولین مهارت داشتن بینش عمیق نسبت به بازار است، یعنی نگاه به ورای دورنمای تجاری کنونی شرکت برای تشخیص فرصت‌های رشد آینده. این توانایی بی‌شک شناسایی معاملات را تقویت می‌کند، در حالیکه دیگر قابلیت مهم، یعنی جهت‌گیری مناسب برای رسیدن به نتایج، به یکپارچگی بعد از ادغام کمک می‌کند.

دنبال‌کردن بیش از یک استراتژی رشد مستلزم رهبران توانمندتری است.

خلاصه، شرکت‌ها برای دست‌یابی به رشد بیشتر نه‌تنها باید گروهی از افراد مستعد را به واسطه جذب و نگهداشتن رهبران عالی حفظ کنند، بلکه باید نقش‌ها و توانایی‌های این رهبران را با استراتژی‌های شرکت در یک راستا قرار دهند. بررسی‌های مک‌کنزی نشان می‌دهد برترین شرکت‌ها استعدادهای مورد‌نیاز را به دقت بررسی می‌کنند و سپس برای مدیران اجرایی و مدیران هدف‌های توسعه‌ای رهبری روشنی ایجاد می‌کنند و آنها را با مدیریت عملکرد، ملزومات، دنباله‌روی و روندهای پاداش درمی‌آمیزند. به این ترتیب، شرکت‌های سطح بالا به شکلی منظم و نظام‌مند رهبرانی عالی با توانایی‌های لازم برای پیشبرد رشد می‌سازند.

منبع: Mckinsey Quarterly

مترجم :مرضیه فروتن